Bir çoğunuz Golden Retriever’ları neden Turkiye’den Amerika’ya getirdigimizi ve bizim kim oldugumuzu sordunuz. Burada sıklıkla sorulan bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Umarım bu yazı, tek amacımızın bu köpeklere hayatta ikinci bir şans vermek oldugunu anlatmamıza yardımcı olur. Bundan sonra bütün dikkatimizi bu köpekleri kurtarmak ve yuva bulmaya yönlendiriyoruz; ve gerek facebook ve gerek diger sayfamızda bulunan olumsuz yorumları artık yayınlamayacağız. Eger başka sorularınız varsa, lütfen turkeydogs@adoptagoldenatlanta.com adresine gönderiniz.

Soru ve Cevap

1. Adopt a Golden Atlanta kimdir?

Adopt a Golden Atlanta (AGA) tamamiyle gönüllülerden oluşan (maaşlı çalışanı olmayan), kendisini yaşı ve saglık durumunun ne olduguna bakılmaksızın Golden Retriever cinsi kopeklerin sıcak ve sevgi dolu ömürlük yuvalandırmaya adamış, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. 2003 yılında kurulan AGA, bu zamana kadar 3,500 köpek kurtarmıştır. Programımızda bulunan köpekler, sahipleri tarafından çeşitli sebeplerle terk edilmiş ve barınaklardan kurtarılmış köpeklerdir.

2. AGA bu kopekler üzerinden gelir sağlıyor mu?

Kesinlikle hayır! AGA tamamiyle yardımlara dayanır ve yardımların %100’ü Golden Retreiverların kurtarılması için kullanılır. Maaşlı çalışan bir üyemiz yoktur ve AGA kar amacı gütmeyen bir kurum olması nedeniyle, yönetim kurulu üyelerine veya herhangi başka kimselere kar dağıtımı yapmaz. Amerika’da bulunan, devletin en yüksek vergi dairesi olan Gelir Vergileri Kurumu (Internal Revenue Service, kısaca IRS) AGA’ya 501c3 diye adlandırılan kar amacı gütmeyen şirket statüsü hakkını tanımıştır. Bu statümüzden dolayı, bize yardımda bulunanlar, bu yardımlarını yıllık şahsi gelir vergilerinden düşürebilmektedir. AGA kurulmuş oldugu Georgia eyaletinde de kar amacı gütmeyen statüsünde ve Eyalet Ziraat Dairesinde (DOA), hayvan kurtarma kuruluşu olarak kayıt altındadır. AGA Amerika’da bulunan Golden Rescue kurtarma organizasyonları içinde en büyüklerden bir tanesidir.

3. Atlanta’da AGA’yi tanıyan Türkler var mı?

Evet, AGA da gönüllü olarak çalışan ve AGA’dan köpek sahiplenenler içinde Amerikalı Türklerden bir çok insanımız var. Georgia’da bulunan Türkiye Fahri Konsolosu ile de iyi ilişkiler içerisindeyiz.

4. Neden sadece Golden Retriever kurtarıyoruz?

Amerika’da her cins köpek için kurtarma grubları ve aynı zamanda karma cinslere odaklanan kurtarma grupları bulunuyor. AGA, Amerikan Golden Retriever Klübü’nün bir parçası. Amerika’da, sadece Golden Retreiver kurtarmaya adanmış 95 Golden Retriever kurtarma kuruluşu var. Biz onların en büyüklerinden biriyiz. Bizim uzmanlık alanımız Golden Retriever. Ayrıca, uzmanlıga ek olarak, onların ruhsal yapısı, saglık yapısı ve Golden Retreiver sahiplenmek isteyenlerin bize gelmesi gibi nedenleri de bu listeye ekleyebiliriz.

5. Neden Türkiye’den köpek kurtarıyoruz?

AGA ihtiyacı olan hiçbir Golden Retreiver’ı, nerede olursa olsun geri çevirmez. Öncelikli bölgemiz Amerika’nın Guney Dogusu olmak üzere, eger yakınlardaki gruplar her hangi bir Golden Retriever’a yardımcı olamıyorlarsa başka bölgelerden de, ihtiyacı olan köpegi gidip alırız.Türkiye’de bulunan gönüllüler bizimle, orada bulunan Goldenların amansız yaşam çabalarını gösteren belgeler ile 2014 yılında baglantıya geçtiler – ki bunlar aileleri tarafından pet shoplardan veya üreticilerden para karşılığı alındıktan sonra ormanlara, sokaklara veya barınaklara terk edilen köpeklerdir. Eger bir köpek bir aile ile yaşamaya alışmışsa, kendi başına yaşayamaz. Kendi başlarına yemek ve su bulma becerileri yoktur, sokaklarda gruplar halinde yaşayan köpekler tarafından kabul edilmezler. Golden Retriever ailelerle yaşama yapısında, kendisini savunmak için kavga edemeyen köpeklerdir. Bir çogu açlıktan veya araba çarpması sonucunda acı içinde ölmekteler. Bizim kapımız, maddi olarak Atlanta’ya getirilebilecek ve saglık ihtiyacları karşılanabilecek durumda olan bütün Golden’lara açıktır.

6. Amerika’da birçok köpek barınaklarda öldürülüyor. Neden onlara yardımcı olmuyoruz?

Amerika’da nerede olursa olsun, barınaklarda olan Golden’ların hepsini kurtarıyoruz. Biz buradaki en büyük kurtarma kuruluşlarından biriyiz ve kuruluşumuzdan beri 3500’ün üzerinde Golden Retriever kurtardık. Mayıs 2015’den itibaren de Türkiye’den kurtardıgımız köpek sayısı 146 oldu. Keşke dünyadaki bütün köpekleri kurtarabilseydik ancak bu mümkün degil. Kendi alanımızda yapabildigimizin en iyisini yapıyoruz. Diger cins köpeklere odaklı ve karma cinslere odaklı kuruluşlar da harika işler başarıyorlar. Ne yazık ki, karma cins köpeklerin bazıları ev bulamıyorlar.

7. Kopeklerinizden barınaklara veya deney laboratuarlarına gönderilenler oluyor mu?

Kesinlikle hayır! Türkiye’den gelen köpeklerimizin her biri Türkiye’de kayıtlı. Bu kayıtları üzerimize alıyoruz. Eger köpeklerimizden kaybolup yolu barınaga düşen veya başkaları tarafından kurtarılan olursa, bu çip kayıtlarına bakılarak bizimle ve aileleriyle irtibat kuruyorlar. Bütün köpeklerimizin nerede yaşadığı ve kim olduklarını kanıtlayacak çip kayıtlarımız mevcut. Kanunlara göre, barınaklarda ve veterinerlerde çip kayıtları çek edilen köpekler, kayıtlı oldugu kişiye verilmek zorundadır. Onları laboratuarlara veremezler. Bunun yanında laboratuarlar icin özel olarak aranan saglık durumları ve genetik karakterler var, geçmişleri bilinmeyen hayvanlar laboratuarlarda kullanılmaz. 

8. Amerika’ya gönderilmek üzere köpekler nasıl seçiliyor?

Her transfer için birkaç faktör gözetilmesi gerekiyor. Öncelik, genellikle ormanda ve sokakta yaşayan köpeklere, genç köpeklere, ve zarar görmüş köpeklere veriliyor. Yıllardır barınakta yaşayan ve hayattan vazgeçmiş köpeklere de öncelik veriyoruz. Ormanlarda, sokaklarda ve açık alan barınaklarında yaşayama gücü olmayan yaşlı köpekleri elimizden geldigince bulmaya çalışıyoruz. Yaşama sevincini yitirmiş bu köpeklerin sevgi dolu bir yuvaya kavuştuklarında hayata yeniden ve nasıl sarıldıklarını görmek inanılmaz birşey.  2016 yılında Turkiye’den Golden getirmeye devam etmeyi düşünmüyorduk ancak finansal destekçilerimiz ve gönüllülerimiz, ihtiyacı olanları geride bırakmamızı istemiyorlar.

9. Türkiye’den bir köpegi kurtarmanın maliyetleri neler?

AGA ortama olarak bir köpegin Türkiye’den kurtarılıp Amerika’ya getirilmesi için 1600$ harcıyor – bu miktar, uçuşu, saglık sertifikası için gerekli olan aşılar gibi öncelikli veteriner masraflarını, pasaport ve içinde seyahat ettikleri kutuların ücretlerini karşılıyor. Atlanta’ya geldikden sonra, saglık kontrolleri, kan testleri ve diger aşılar yapılıyor. Gerekli bütün saglık ihtiyaclarını karşılayan AGA oluyor. Gelenlerin çogunda kırık dişler, cilt sorunları, yaralar ve kulak enfeksiyonları bulunuyor. Bazılarının düzgün iyileşmemiş kırık kemikler gibi ortopedik nedenlerden dolayı ameliyat olması gerekdi, bir digerinin kanser nedeniyle gözünün alınması gerekti, ve bir digeri katarakt ameliyatı oldu. Ortalama olarak Atlanta’ya geldikten sonra AGA olarak köpek başına en az 400$ harcıyoruz. Bazı köpeklerin toplamda 5000$ masrafı oldu – bacakta ameliyat, kalçada iyileşmemiş kırık ve dirseklerde çıkıklar gibi nedenlerle. Hepsi içine alındıgında, köpek başına Amerika’ya getirme masrafı ortalama 2000$ oluyor. Sahiplendirme sırasında aldıgımız bağış bunun bir kısmını karşılarken, diger bagışlar ve sponsorluklarla da geri kalan kısmını karşılıyoruz.

10. Atlanta’ya geldikten sonra köpeklere ne oluyor?

Köpekler kalıcı yuvalarına kavuşana kadar geçici yuvalarında kalıyorlar. The Orphan Page ~Öksüzler Sayfamızda her köpegin resmini ve bildigimiz kadarıyla kısa bir geçmişini yayınlıyoruz. AGA’nin sahiplenmek için bekleyen önceden onaylanmıs aileler için bir listesi var ve her ay aileler ile köpeklerin tanışmaları için sahiplenme günleri düzenliyoruz.

AGA’nın çok kapsamlı bir sahiplendirme prosedürü bulunuyor. Amacımız her köpegin kendi durumuna, kişiligine uygun ev tarafından sahiplendirilmesi. Sahiplenen aile ileride köpeklerini istemezse, AGA’ya geri getirmek zorundalar. Sahiplendirme prosedürümüz ilk olarak sahiplenme başvurusu doldurmakla başlıyor. Bu başvuruda sahiplenmek isteyenlerin köpeklerle ilgili geçmişi, hayat tarzları ve Golden Retreiver isterlerken neyi aradıkları veya bekledikleri ile ilgili sorular bulunuyor. Başvuru dokumanı gönderildikten ve incelendikten sonra verdikleri referanslar aranıyor. Daha sonra sahiplenmek isteyenler ile bir telefon mülakatı yapılıyor ve ardından AGA gönüllülerinden biri tarafından evleri ziyaret edilerek şartlar görülüp, kanıtlanıyor. AGA bütün köpeklerinin ‘daima ev içinde yaşayacak’ köpekler olmasını şart koşuyor.  Golden’lar dışarda sahipsiz kalınca, yanlarında başka bir köpek olsa dahi, çok mutsuz oluyorlar. Ev ziyaretinden sonra bir gönüllümüz en uygun köpegin bulunması için o aileyle birebir beraber çalışıyor.

Golden’larımızın dogru evlere yerleştirilmesi konusundaki kararları verirken çok ciddiye alıyoruz. Herhangi bir başvuruyu red etme hakkını saklı tutuyoruz ve nedenini aileye açıklamayabiliriz. Ilk gelen aile ilk buldugunu alır gibi bir anlayışımız yok, çünkü bizim anlayışımız köpeklerimiz için en uygun evin bulunmasıdır. Turkiye’den gelen köpeklerin sahiplendirilmesi için ev bahçelerinin çitle çevrelenmis olması, gündüzleri bir kisinin tüm zamanlı evde bulunması veya en azından yarı zamanlı evden çalışması ve 6 yaş altı çocuklarının bulunmaması şeklinde şartlarımız var.

11. Nasil para topluyoruz?

Bir köpegin kurtarılması oldukça masraflıdır ve AGA her yıl en az 250 köpek kurtarıyor. Bütün veteriner masraflarını, geçici aileler olmadıgında pansiyon ücretlerini, egitimlerini ve transflerlerini biz karşılıyoruz. Bize indirimi yapan kuruluşlar ve ev arayan çocuklarımıza mama bağışı yapan mama şirketlerine müteşekkiriz. Cok sadık bir finansal bağış destegi ve sponsor grubumuz var. Ve Yönetim Kurulumuz’daki her üye yıllık olarak yüksek meblada yardımda bulunmak zorundadır. Sene içinde birkaç kere yardım toplamak için aktiviteler düzenliyoruz: bir resmi parti, bir golf turnuvası, bir tenis turnuvası ve bir piknik. Bize transferde, veteriner ile çalışmalarda, geçici bakımda, ev ziyaretleri yapımında, başvuru referanslarının takibinde, bağış toplama aktivitelerinde, kampanyalarda, barınaklarla çalışmalarda yardımcı olan ve şimdi de Türkiye’deki gönüllüler ile çalışan 500’e yakın gönüllümüz bulunmaktadır.     Burada listeledigimiz sorularınız için teşekkür ederiz. Saklıyacak hiçbir şeyimiz yoktur. Eğer başka sorularınız olursa lütfen     turkeydogs@adoptagoldenatlanta.com adresine gönderiniz.